آشنایی با سوئیچ های سیسکو سری 9000 و انواع و ویژگی های آن ها

 

سوئیچ های سیسکو سری 9000 ،سوئیچ های حرفه ای قابل برنامه ریزی هستند که برای اتوماسیون مرکز داده ها و شبکه های نرم افزاری استفاده می شوند، این سوئیچ ها از قابلیت های زیادی برخوردار می باشند که به آنان اشاره خواهیم کرد:

آشنایی با سوئیچ های سیسکو سری 9000

سوئیچ های سیسکو سری 9000 سیسکو در Catalyst 9000 تلاش نموده است مشخصات فنی جدید و قابل توجهی را با قیمت مناسب در اختیار استفاده کنندگان تجهیزات شبکه بگذارد. سوئیچ های کاتالیست 9000 در لایه های access ،distribution و core محیط های enterprise قرار می گیرند.

این سری از سوئیچ های سیسکو اولین پلتفرمی هستند که به منظور بهره گیری از ویژگی های SD طراحی شده اند. پلتفرم کاتالیست 9000 پیشرفت های مهمی را در زمینه امنیت، اینترنت اشیا، cloud و mobility ارائه می دهد. استفاده از تراشه های UADP ASIC در پلتفرم کاتالیست 9000 ،کارایی بسیار بالایی را ارائه می‌کند، همچنین مجموعه ای از ویژگی های جدید را به این پلتفرم می افزاید.

سه دلیل برای استفاده از سوئیچ های Cisco سری 9000:

1- ایمن بودن(Secure) با دسترسی به بهترین های Cisco در امنیت مانند: Talos ، Encrypted Traffic Analytics، Trustworthy Solutions، MACsec از ویژگیهای امنیتی پیشرفته ای برخوردار بوده که از یکپارچگی سخت افزار و همچنین نرم افزار و کلیه داده هایی که از طریق سوئیچ و شبکه جریان دارند محافظت می کند.

2- همیشه روشن (Always on) سری Catalyst 9000 قابلیت انعطاف پذیری در سطح (enterprise (enterprise- level داشته و خدمات یکپارچه ای را برای کسب و کار شما ایجاد می نمایند. این سری از سوئیچ ها دارای فن و منبع تغذیه FRU ، uplinks ماژولار، patching ماژولار، PoE دائمی و سریع و بالاترین MTBF (میانگین زمان بین خرابی) می باشند. کنترل کننده های Catalyst 9800 wireless می توانند redundant یا cloud-based برای افزایش wireless control redundancy گسترش دهند.

3- سادگی (IT (IT Simplicity ترکیب application visibility of full flexible NetFlow با telemetry و open APIs of Cisco IOS XE در سوئیچ های سیسکو، UADP ASIC programmability و سوئیچ های سیسکو سری 9000 بهترین تجربه را در زمینه تهیه و مدیریت شبکه با حفظ سرمایه گذاری در اختیار شما قرار می دهد و از طرفی دیگر راه را برای پیشرفت و ارتقاء شبکه فراهم می آورند.

ویژگی های سوئیچ های سیسکو سری 9000: در اینجا برخی از امکانات و ویژگی های خاص سوئیچ های Cisco سری 9000 را لیست کرده ایم که می توانید مشاهده کنید:

1- کنترل خودکار و قابلیت اطمینان (Automation and assurance) اکنون شما می توانید در زمان کمتر، کارهای بیشتری انجام دهید. سوئیچ های سیسکو سری 9000 می توانند به وسیله ی Cisco DNA Center و Software-Defined Access به عنوان بخشی جهت دسترسی به شبکه ایمن و سریع عمل نماید. سوئیچ های سیسکو سری 9000 سیسکو گزینه های متعدد قابل برنامه ریزی را برای ساده تر کردن پیکربندی و سازگاری با تغییرات ارائه می دهند. همچنین می توانند از اطلاعات و داده های خود در فعالیت ها استفاده کنید. دید متنی contextual insights) 360) درجه را در بین کاربران ، دستگاه ها و برنامه ها بدست آورید. از طرفی می توانید از کارایی و عملکرد شبکه با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های قدیمی (historical) و real-time، برای دانستن ،سازگاری و حتی تشخیص مشکلات قبل از وقوع آنها، اطمینان حاصل نمایید.

2ـ امنیت (End-End (End-to-end security قابلیت های امنیتی سیسکو این امکان را فراهم می آورند تا از تهدیدات احتمالی جلوگیری کرده و یا به راحتی با آنان برخورد نمایند. این امر سبب می شود تا با حفظ امنیت، همسو با پیشرفت تکنولوژی قدم برداریم.

3ـ (mobility (The mobility challenge: قابلیت جا به جایی (mobility) روی شبکه های بی سیم و کابلی عمل می کند. به طوری که سیاست های اعمال شده بر روی شبکه کابلی و بی سیم در این معماری شبکه یکسان است. تقسیم بندی شبکه و سیاست های مبتنی بر آن، جهت ترافیک شبکه های بی سیم و کابلی یکسان است و منجر به تسهیل عملیات انتقال می شود. این قابلیتی جهت دسترسی کارمندان و کاربران به شبکه و اینترنت در یک سطح یکسان می باشد. سیاست های این قابلیت برای ایجاد امنیت، کنترل و اطمینان به کار برده می شوند. این در حالی است که به وسیله ی تقسیم بندی (segmentation)، دستگاه ها و کاربران را از یکدیگر جدا کرده، تا به کاهش حملات سطحی کمک کند.به علاوه از بالاترین ورژن وای فای (Wi-Fi 6 (802.11ax به وسیله ی فناوری Cisco Multigigabit Technology ، پشتیبانی می کند.

4ـ چالش (Multicloud (The multicloud challenge اتصال به سرویس ابری Multiple cloud services ،نسبت به شبکه های محلی ، چالش ها و تهدیدهای بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد. با استفاده از Catalyst 9000 می توانید شبکه خود را به شبکه ای ساده و ایمن تبدیل کنید تا محیط ابری (cloud) یا hybrid cloud را در خود جای دهد. ایجاد ، مدیریت و نظارت می تواند با استفاده ازبرنامه های shelf applications انجام شود یا می توان آن را به صورت محلی در محیط میزبانی locally hosted مبتنی بر container-based قرار داد.

5ـ چالش (IOT (The IOT challenge پیش بینی می شود که مقیاس IoT تا سال 2021 سه برابر جمعیت جهانی باشد. تقسیم بندی آسان شبکه شما از طریق مجازی سازی شبکه ، کلید اصلی برای ایجاد کنترل خودکار و ایمن سازی سیستم اتصال و دسترسی دستگاههای IoT خواهد بود. سوئیچ های کاتالیست سری 9000 سیسکو همچنین می توانند به ساختمان دیجیتال (Digital Building) قدرت داده و آن را مدیریت کنند. خانواده Catalyst 9000 همچنین به معنای واقعی کلمه می تواند ساختمان دیجیتال شما را اداره و مدیریت کند.

از بالاترین دانسیته PoE / PoE + / Cisco UPOE ® / Cisco UPOE + چگالی در صنعت ، برای پشتیبانی از (multicast، Bridging Audio Visual (AVB)، Time Synch (IEEE 158 و سرویس Cisco DNA برای کشف سرویس Bonjour.

به منظور پشتیبانی از اپلیکیشن های صوتی و تصویری پیشرفته، سوئیچ های سیسکو سری 9000 از استانداردهای زمانبندی IEEE 1588 و AVB پشتیبانی می کنند. فواید استفاده از سوئیچ های سیسکو سری 9000: پایان دادن به راه حل امنیتی یکپارچه به طوری که تهدیدها را حتی با ترافیک رمزگذاری شده شناسایی و متوقف می کند.

سرعت بخشیدن به تغییرات با برنامه ریزی کامل و همچنین پشتیبانی از استانداردهای باز و API ها. افزایش دو برابری ظرفیت با پرداخت هزینه کمتر و ویژگی جدید با استفاده از نرم افزار Cisco IOS XE سادگی در کنترل و قابلیت اطمینان: خط مشی های مبتنی بر هدف به صورت متمرکز ایجاد و در سطح شبکه اعمال می شود.

 

انواع سوئیچ های Cisco سری 9000:

سوئیچ های سیسکو سری 9100

سوئیچ های سیسکو سری 9200

سوئیچ های سیسکو سری 9300

سوئیچ های سیسکو سری 9400

سوئیچ های سیسکو سری 9300

تمامی سری های فوق الذکر بصورت By order و یا موجودی در دسترس توسط این شرکت در حال حاضر قابل ارایه می‌باشند.